Czy Możliwe Jest Aby Człowiek Poznał Dwa Światy Naraz Tradycyjną i Wirtualną?

Max Planck przedstawił raport z badania naukowego na temat kontrolowania sztucznej inteligencji przez człowieka. Czy da się przewidzieć rozwój maszyn opartych na AI?

Według Maxa Plancka nie jest to możliwe. Badacz uważa, że maszyny predykcyjne będą się kierowały własnym rozwojem, o którym człowiek być może nawet nie wie. Superinteligentna AI będzie podejmowała niezależne decyzje. Człowiek będzie musiał je bacznie obserwować.

Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka wykorzystali algorytmy powstrzymania oraz kodowanie odpowiednich algorytmów bezpieczeństwa podczas tworzenia superinteligentnych maszyn wyposażonych w AI. Według raportu człowiek nie będzie w stanie przewidzieć zachowania się maszyn. Być może sztuczna inteligencja będzie samodzielnie dążyć do rozwoju.

Jak wskazuje Business Insider istnieją już roboty, których działania nie były tworem programisty, wykonują czynności spoza algorytmów programowania.

Ludzie uzależniają się od pomocy ze strony superinteligentnych maszyn wyposażonych w AI. Nie zdają sobie sprawy, że sztuczna inteligencja zawłaszcza sobie coraz więcej przestrzeni w ich codzienności. Jednak czy kiedyś będzie ona zachowywała się przeciwnie do woli człowieka? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Przecież już teraz znane są wirusy – tworzone przez człowieka – które w ułamkach sekund potrafią zniszczyć maszynę.

Pomimo faktu, że w dużej mierze superinteligentne maszyny wyposażone w AI słuchają się człowieka i wykonują jego polecenia, to nadal istnieje obawa, że sztuczna inteligencja zacznie niezależnie rozumować i rozwijać się samodzielnie.