Frezarki i tokarki CNC – podobieństwa i różnice

Najbardziej popularne obrabiarki skrawające to frezarki CNC i tokarki CNC. Co do zasady ogólne podstawy działania obydwóch są takie same – istnieje wrzeciono, które wprowadza obiekt w ruch obrotowy (narzędzie lub przedmiot obrabiany) a osie liniowe poruszają drugim obiektem (przedmiotem obrabianym lub narzędziem), aby ubytkowo tworzyć kształty i cechy wymagane na obrabianym przedmiocie. Obydwie maszyny wykorzystują sterowanie numeryczne, co oznacza, że programowalne są drogi ruchu narzędzi, prędkości, głębokość skrawania itp. Dzięki temu obróbka odbywa się z dużą dokładnością i powtarzalnością, co jest szczególnie istotne przy wytwarzaniu dużych serii produktów.

Frezarki i tokarki CNC – różnice

Z drugiej jednak strony, tokarka CNC i frezarka CNC to dwa różne typy obrabiarek CNC, bo różnią się sposobem przetwarzania materiału. Tokarki CNC są stosowane do obróbki przedmiotów obracających się, takich jak wały, osie, krążki itp. Pracują na zasadzie przesuwania narzędzia tnącego wzdłuż osi obrotu przedmiotu (oś Z) oraz poprzecznie do niego (oś X), co pozwala na obróbkę symetryczną względem osi obrotu. Frezarki CNC z kolei są stosowane do obróbki płaskich i trójwymiarowych powierzchni na przedmiotach, takich jak płyty, bloczki, kształtki itp. Narzędzie skrawające frezarki CNC przesuwane jest wzdłuż trzech osi: poziomej (X), pionowej (Y) i wzdłużnej (Z), co umożliwia precyzyjne wycinanie, wiercenie i frezowanie materiału.

Rozwój obrabiarek CNC

Naturalną ewolucją, której podlegają tokarki CNC i frezarki CNC, jest zwiększenie ilości osi sterowanych – zwykłe tokarki CNC posiadają 2 osie (średnicową i wzdłużną), ale dodając oś C (obrót wokół osi wzdłużnej) i oś Y (poprzeczną do osi średnicowej) wraz z napędzanymi narzędziami pozwalają wykonywać kształty nieobrotowe, przejmując część operacji, które zwykle zarezerwowane były dla frezarki CNC. Dodanie dodatkowych osi do frezarki CNC, pozwala na obrót przedmiotu obrabianego wzdłuż osi Z (oś C) oraz jednej z osi poziomych (A dla X, lub B dla Y). Pozwala to na dostęp do pięciu z sześciu ścian wirtualnego sześcianu, który podlega obróbce, dzięki czemu zmniejsza się ilość wymaganych zamocowań, w praktyce do dwóch (obróbka pięciu stron + obróbka pozostałej jednej strony).

Wraz ze stopniem zaawansowania, niestety rośnie też cena frezarki CNC i tokarki CNC – standardem staje się przekroczenie 1 000 000 PLN, a nie trudno znaleźć na rynku modele przekraczające nawet 1 000 000 Euro. Oznacza to, że sporo firm decyduje się na zakup obrabiarki z drugiej ręki. Tutaj z pomocą przychodzi portal ogłoszeniowy Obrabiarka.pl którego zadaniem jest odseparowanie sprzedaży obrabiarek, narzędzi czy części zamiennych od „mydła i powidła” dostępnego na innych serwisach ogłoszeniowych i aukcyjnych, celem stworzenia środowiska dopasowanego filtrami, kategoriami i sposobami sprzedaży idealnego właśnie do handlu technicznego. W myśl zasady „co jest do wszystkiego, jest do niczego”, taki portal sporo ułatwia, zarówno sprzedającym swoje tokarki CNC i frezarki CNC, jak też ich nowym nabywcom.