Zakup używanej suwnicy – na co zwrócić uwagę?

Unowocześnienie lub rozbudowa parku maszynowego to bardzo duży wydatek. Dlatego wiele firm zamiast kupować zupełnie nowy sprzęt, decyduje się na modernizację suwnicy już posiadanej lub zakup sprzętu używanego. Następnie jest on doprowadzany do stanu używalności poprzez zastosowanie odpowiednich części zamiennych do urządzeń dźwigowych. Jak przygotować się do wymiany infrastruktury w firmie i gdzie warto szukać części do suwnic?

Kiedy warto wymienić suwnicę na inny model?

Najczęstszą przyczyną szukania innych modeli jest zużycie się parku maszynowego. Nawet najwyższej klasy sprzęt z biegiem czasu ulega wyeksploatowaniu na tyle, że jego naprawa staje się nieopłacalna. Dlatego zamiast wykładać ogromne kwoty na wymianę praktycznie wszystkich podzespołów lub nabycie nowego urządzenia, lepiej po prostu kupić używany sprzęt, który może jeszcze długo wytrzymać.

Równie często potrzeba wymiany wynika z faktu, że centrum logistyczne zmienia swoje przeznaczenie i potrzebne są:

  • dodatkowe moce przerobowe, które umożliwią obsługę zwiększonego wolumenu zamówień;
  • maszyny specjalistyczne, których nie mogą zastąpić wcześniej kupione suwnice.

W obu przypadkach zakup używanego sprzętu i oddanie go do odświeżenia doświadczonej firmie to duża oszczędność pieniędzy i możliwość zachowania ciągłości produkcyjnej.

Na co zwrócić uwagę, kiedy planujesz zakup używanej suwnicy?

Dokupując lub wymieniając sprzęt na inny, spróbuj patrzeć na inwestycję perspektywicznie. Zastanów się, czego będziesz oczekiwał od urządzenia za kilka miesięcy i za kilka lat. Warto wybierać takie modele, które dają możliwość wymiany poszczególnych modułów na inne, bardziej spersonalizowane. Modernizacja suwnic zazwyczaj obejmuje modyfikację:

  • wózków,
  • wciągarek,
  • systemów elektrycznych i automatycznego sterowania.

Wiele modeli można także dopasować do zmieniającej się geometrii budynku poprzez dopasowanie toru jezdnego, a nawet modyfikacji całej konstrukcji, jak belki podnoszące czy dźwigary. Pamiętaj, że możesz skorzystać z suwnic uniwersalnych, chociaż korzystniej będzie postawić na personalizację dźwignicy, aby model w danych warunkach radził sobie jak najlepiej.

Wiele zautomatyzowanych urządzeń dźwigowych można wyposażyć w specjalne, zaawansowane funkcje, które zwiększają bezpieczeństwo korzystania i powodują, że ich obsługa staje się prostsza.

Zastanów się, czy będziesz potrzebował takich opcji Smart Features jak Sway Control albo Snag Prevention. W obu przypadkach chodzi o lepsze zabezpieczenie transportowanego towaru oraz obsługujących go osób, a także zapobieżenie przypadkowym szkodom w hali.

Części zamienne do suwnic – gdzie ich szukać i jak wybierać?

Zasadniczym dylematem wielu przedsiębiorców nie jest to, czy warto kupić lub wymienić suwnicę, ale kwestia dostępności części zapasowych do konkretnych modeli. Na rynku nietrudno znaleźć tanie zamienniki, ale to szukanie drogi na skróty raczej nie skończy się dobrze.

Niestaranne wykonanie i jakość wykończenia, która pozostawia wiele do życzenia, sprawiają, że maszyna działa lepiej tylko przez krótką chwilę. Niestety koszty mogą bardzo szybko wzrosnąć i objąć znacznie więcej niż tylko kilka zużytych elementów.

Na dłuższą metę zdecydowanie bardziej opłaca się inwestować w części markowe, produkowane przez sprawdzone firmy, które gwarantują określoną wytrzymałość komponentów. Są one wprawdzie droższe, ale potrafią dosłownie tchnąć w używaną suwnicę nowe życie bez konieczności wymieniania całej infrastruktury.

Jeżeli szukasz sprawdzonego dostawcy części zamiennych do modernizacji suwnic, sprawdź ofertę firmy Konecranes. Ponad 100-letnie doświadczenie przekłada się na znajomość praktycznie wszystkich technologii występujących na rynku i możliwość wymiany części w wielu urządzeniach dźwigowych. Zajrzyj na i sprawdź, jak możesz zmienić swój biznes.

Z pomocą specjalistów szybko przywrócisz pełną funkcjonalność urządzeń, ale także zwiększysz ich maksymalny udźwig, wydajność czy szybkość podnoszenia. Okresowe odświeżanie parku maszynowego to także gwarancja, że działa on w zgodzie z aktualnymi przepisami i zapewnia niezbędny poziom bezpieczeństwa operatorom i innym pracownikom. To z kolei przekłada się na mniej wypadków i zwiększony komfort pracy.

Przekonaj się, że zakup używanej suwnicy nie musi być działaniem w ciemno i naprawdę wspomóc Twój biznes. Przede wszystkim upewnij się jednak, że wiesz, gdzie znaleźć serwis, który zapewni jej kompleksową renowację!