Pleksa na wymiar w domu

Szkło akrylowe, szerzej znane pod nazwą pleksa, dało się poznać jako tworzywo sztuczne o wielu zastosowaniach. Bardzo chętnie sięgają po nie przedsiębiorcy działający w branży reklamowej, jednak jest to zaledwie mały wycinek tego, do czego nadaje się dobra jakościowo płyta plexiglas. Dziś chcemy pokazać, jak każdy z nas może zaaranżować ciekawą, estetyczną i funkcjonalną przestrzeń w domu z wykorzystaniem tego materiału.

Pleksa na wymiar w aranżacji wnętrz

Pleksa szturmem zdobyła popularność wśród miłośników nieszablonowych rozwiązań wnętrzarskich. Wystarczy wspomnieć na samym wstępie o klasycznym użyciu tego tworzywa jako zabezpieczenie ścian kuchennych przed tłuszczem i wodą z kranu. Zamontowanie pleksy zamiast klasycznych kafelek w przestrzeni między szafkami ułatwia czyszczenie – wielu z nas szczerze przyzna, że konieczność dbania o fugi potrafi zepsuć radość z posiadania nawet najpiękniejszych płytek. Myśląc o szkle akrylowym w domu, warto jednak otworzyć się również na inne sprytne zastosowania. Pleksa na wymiar może służyć jako element dekoracyjny. Podświetlana ściana lub sufit? Panel dekoracyjny? Rama do obrazu? Osłona zegara lub klosz do lampy? Każdy z tych elementów z powodzeniem można wykonać, używając pleksy. Co więcej, to właśnie płyta plexiglas jest najczęstszym budulcem ścianek i drzwi kabin prysznicowych. Przezroczysta kabina wygląda estetycznie, jednak wykonanie jej ze szkła wiąże się jednak z ryzykiem stłuczenia. Nikt z nas przecież nie chce ryzykować poślizgnięciem się po prysznicu i wpadnięciem prosto w szklaną szybę, rozpadającą się na mnóstwo kaleczących odłamków! Co więcej, pleksa to jedno z tych tworzyw, których obróbka wymaga minimalnych zaledwie umiejętności i podstawowych narzędzi, jeśli chodzi o obróbkę. Cieszy to każdego, kto lubi samemu pomajsterkować, a przecież wykonane samodzielnie ozdoby do wnętrz zawsze dają najwięcej satysfakcji.

Czy płyta plexiglas nadaje się również do ogrodu?

Skoro pleksa tak dobrze sprawdza się w domach, niektórzy chcą pójść o krok dalej i wprowadzić ją również do ogrodów czy na działki. Czy ma to sens? Oczywiście w teorii można by stworzyć szklarnię czy altankę z pleksy, warto jednak mieć na uwadze, że z czasem traci ona swoje walory estetyczne i zaczyna żółknąć. W związku z tym lepszy niż pleksa na wymiar będzie np. poliwęglan. Z pleksy natomiast można stworzyć ciekawe ozdoby wewnątrz altanki czy domku letniskowego. Jeśli więc szukasz inspiracji do zmiany wystroju w mieszkaniu lub domu na działce, nie zastanawiaj się dłużej i sprawdź, jak duży potencjał zamknięty jest w niepozornej płycie ze szkła akrylowego!