Wynajem mieszkań i magazynów 2022

Z rynku najmu nieruchomości szybko znika większość mieszkań i domów, a także nieruchomości komercyjnych. Poza tym jest coraz drożej, ale nawet wysokie ceny nie zniechęcają najemców.

Stawki za wynajem mieszkań

Ceny za wynajem apartamentu, domu czy mieszkania skoczyły w Polsce aż o jedną trzecią. Wyższe są także kaucje. To prawda, że rynek ten napędza wojna w Ukrainie i miliony Ukraińców, a także rosnąca inflacja, pandemia i podwyżki stóp procentowych. W ciągu kilku dni znikają ogłoszenia, są nawet miasta, w których zaczyna brakować wolnych mieszkań. W dwa tygodnie od ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, ogromna część mieszkań niemal od razu zniknęła z rynku najmu.

Do Polski uciekła przed wojną ogromna grupa uchodźców z Ukrainy. Wiele osób mieszka u rodziny albo u znajomych, a także w prywatnych domach lub w hotelach. Jednak nie wszyscy planują przeczekać trudne czasy – część chce zostać w Polsce i tu pracować, dlatego zainteresowanie mieszkaniami jest jeszcze większe, a ceny najmu rosną. Rynek najmu stara się też coraz bardziej odpowiadać na potrzeby uchodźców. Poszukujący mieszkania do wynajęcia mogą mieć problem ze znalezieniem lokum lub z jego opłaceniem.

Powierzchnie magazynowe do wynajęcia

Rynek nieruchomości komercyjnych z kolei nadal dobrze prosperuje – magazyny na wynajem cieszą się dużą popularnością niezależnie od lokalizacji. Rok 2021 był rekordowy dla magazynów w Polsce, a branża e-commerce mocno go napędzała i sprawiła, że szybko się rozwinął. Mimo że problemy – jak pandemia, inflacja czy kłopoty wielu firm przez inwazję Rosji na Ukrainę – oddziałują także na tę gałąź biznesu, zdaje się ona świetnie rozwijać. Cały czas największy popyt jest na magazyny pod Warszawą, Łodzią czy na Śląsku, ale również do tej pory mało pożądane regiony zyskują na popularności.

Nowoczesne powierzchnie magazynowe są dostępne do wynajęcia w całej Polsce. Można znaleźć odpowiedni obiekt w zależności od wielkości, lokalizacji czy stawki najmu. Wielu deweloperów oferuje też współpracę, czyli możliwość zrealizowania m.in. magazynu czy hali przemysłowej na życzenie, która będzie dostosowana do indywidualnych wymogów danego najemcy.

Rynek najmu w Polsce – dynamika, zmiany i prognozy

Zarówno rynek najmu nieruchomości mieszkaniowych, jak i komercyjnych, zmienia się dynamicznie. Będzie to prawdopodobnie długofalowy proces, który już wyróżnia się niezwykłą prędkością. Wynajem mieszkań jest coraz bardziej popularny, a wynajem powierzchni magazynowych nadal jest jednym z przyszłościowych biznesów.