Malowanie proszkowe drewna – na czym polega? Jak przeprowadzić?

Malowanie proszkowe to sposób lakierowania, który znalazł uznanie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Na ogół wykorzystuje się tę metodę do pracy z elementami metalowymi, jednakże rozwój technologii sprawił, że malowanie proszkowe stało się rozwiązaniem, które można z powodzeniem stosować również w przemyśle meblarskim.

Malowanie proszkowe – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

Użycie lakierów w granulacie pod wieloma względami przewyższa tradycyjne farby w płynie. Pierwszą zaletą jest bezkompromisowa skuteczność. Wykorzystanie pola elektrycznego pozwala rozpylić farbę w proszku i pokryć nią malowany element z wyjątkową dokładnością. Cząstki lakieru przyciągane są równomiernie do uziemionej części, przez co nie występuje ryzyko powstania zacieków lub niedokładności, tak, jak w przypadku farb ciekłych. W efekcie otrzymujemy jednolitą powłokę, która nie tylko doskonale wygląda, ale również zapewnia doskonałe walory ochronne.

Malowanie proszkowe drewna jest również niezwykle wydajne. W przeciwieństwie do lakierów opartych na bazie rozpuszczalników, nadmiar farby w granulacie może być wykorzystany do ponownego rozpylenia. Trzeba nadmienić, że stosowanie odzyskanych drobinek nie pogarsza ich właściwości. Co więcej, brak szkodliwych dla środowiska substancji ciekłych sprawia, że malowanie proszkowe jest również znacznie bardziej ekologiczne.

Jak przebiega proszkowe malowanie drewna?

Proces lakierowania rozpoczyna się od starannego oczyszczenia elementu ze wszelkich zanieczyszczeń, śladów starych powłok, tłuszczu lub innych zabrudzeń. Jest to niezbędne, aby zapewnić równomierne przyleganie nowego lakieru. W czasie szlifowania ważne jest, aby poruszać się zgodnie z kierunkiem słojów, co zapewni gładszą powłokę i nienaruszalność nakładanej farby. Początkowo należy używać papieru ściernego o grubym ziarnie, a następnie wygładzić powierzchnię ściernicą o wyższej granulacji. Alternatywą dla wykorzystania drewna jest wybór metalowych elementów, którym podczas malowania nadawany jest wygląd imitujący deski. To ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą np. zachować wygląd tradycyjnego drewnianego ogrodzenia, ale preferują materiał, który posłuży im przez wiele lat.

Drugim etapem jest lakierowanie. W tym celu element zostaje uziemiony w specjalnej komorze, po czym rozpoczyna się oprysk naelektryzowanymi drobinami farby. Różnica w ładunku elektrycznym sprawia, że lakier przylega do uziemionej części. Po wyschnięciu przedmiot przenoszony jest do pieca, w którym następuje wypalanie. Wysoka temperatura jest niezbędna, aby stopić drobinki farby, które zamienią się w jednolitą powłokę i stwardnieją, przybierając ostateczną postać.

Wypalanie jest ostatnim etapem lakierowania proszkowego. Popularną metodą jest użycie pieca konwekcyjnego, który rozgrzewa się do około 180-200 stopni Celsjusza, jednakże modele tego typu są zastępowane bardziej oszczędnymi modelami, które wykorzystują światło podczerwone. Innym sposobem na wypalanie pomalowanych elementów jest ich wstępne nagrzanie, po którym następuje naświetlanie za pomocą promieni UV. Malowanie proszkowe jest nie tylko skuteczne, ale doskonale chroni malowane elementy przed zniszczeniami, dlatego warto w nie zainwestować! Więcej na temat malowania proszkowego przeczytasz na blogu: https://www.ocynkownia-ogniowa.pl/blog/