Oprzyrządowanie tokarki

Podstawowe oprzyrządowanie tokarki w narzędzia tokarskie jest dla początkujących użytkowników tych obrabiarek zawsze ciężkie – zależnie od profilu produkcji i konkretnego modelu mnogość oprawek, narzędzi typu nóż tokarski czy wierteł może przyprawić o ból głowy. Na szczęście nie jesteśmy w tym doborze sami i dobór odpowiedniego partnera pozwoli nam zakupić narzędzia tokarskie dopasowane do naszych potrzeb, bez znajomości rynku a nawet technologii obróbki.

Doradcy techniczno-handlowi grupy Abplanalp Tools to zespół technologów z wieloletnim doświadczeniem, który jest w stanie pomóc nam dobrać nóż tokarski i narzędzia tokarskie głównie za pomocą katalogu Groth: http://www.abplanalptools.pl/images/download/katalog-cennik-groth-2021.pdf. Pierwszy zakup to zawsze nóż tokarski. Absolutnym minimum jest zakup dwóch podstawowych modeli, noża zgrubnego korzystającego z płytki ISO typu WNMG lub CNMG (np. Groth MCLNR2525M lub MWLNR2525M w cenie 44eur/szt.) oraz VNMG (np. MVJNR2525M w identycznej cenie). Takie narzędzia tokarskie pozwolą nam tanio i wydajnie zarówno usunąć większy naddatek materiału, jak też wykończyć powierzchnie, zapewniając wysoką jej jakość. Alternatywnie, jeżeli oczekujemy wyższej wydajności i posiadamy nieco „głębszy portfel” zaproponować mogą oni nóż tokarski od liderów na rynku takich jak Kyocera czy Seco, co pozwala rozsądnie dobrać jakość narzędzi zależnie od oczekiwań i profilu produkcji.

Narzędzia tokarskie to jednak nie tylko nóż tokarski – żeby jakiekolwiek narzędzie mogło pracować, potrzebujemy obsadzić je w dopasowanej zarówno do niego jak i do obrabiarki oprawce. W wypadku obrabiarek firmy Haas z głowicą BMT65 problem nie występuje – standardowo ten amerykański producent dostarcza z obrabiarką 3 oprawki pod nóż tokarski w rozmiarze 25mm, jak też 3 oprawki typu ID z otworem cylindrycznym, co pozwala założyć narzędzia tokarskie, takie jak wytaczaki czy wiertła. Jeżeli jednak oprawek potrzebujemy więcej, lub też posiadamy inny system narzędziowy na naszej obrabiarce, wspomniany wcześniej katalog Groth zawiera w sobie zarówno oprawki stałe jak i pod napędzane narzędzia tokarskie w cenach już od 57eur (oprawki VDI40 B1-B4, system wykorzystywany np. w tokarce Haas ST10/ST15). Wybierając oprawki napędzane (dla maszyn z osią C lub osią Y) warto też zadbać o serwis tych oprawek i możliwość regeneracji, co oferuje np. włoska firma Gerardi.

Jeżeli chodzi o narzędzia tokarskie typu wiertła, to oczywiście doradcy techniczno-handlowi firmy Abplanalp posiadają w swojej ofercie zarówno narzędzia tokarskie składane (płytkowe) firm takich jak Kyocera czy Seco, ale też narzędzia monolityczne (zarówno VHM jak i HSS) z obszernego katalogu grupy Sartorius, co gwarantuje możliwość doboru narzędzia dopasowanego średnicą, długością i cechami do naszych potrzeb.