Łódź i jej atrakcje: Księży Młyn

Księży Młyn to wyjątkowy skrawek Łodzi, którego w trakcie wycieczki po tym mieście nie można pominąć. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Księży Młyn i jego dzieje

Dzieje Księżego Młyna, kojarzonego dziś z przemysłem, rozwijającym się na terenie Łodzi od początku XIX wieku, sięgają czasów średniowiecza. To właśnie w tym okresie na rzece Jasień powstały dwa ważne dla ówczesnej gospodarki obiekty: młyn wójta oraz młyn proboszcza. W latach 20-tych XIX wieku ta część Łodzi stała się miejscem budowy nowych domów dla robotników. Pierwszy dom zbudował tu Krystian Wendisch w 1827 roku, choć najlepszym okresem dla Księżego Młyna okazała się połowa XIX stulecia, kiedy ta część miasta należała do Karola Scheiblera. Ten pochodzący z Królewska fabrykant był jednym z najbogatszych przemysłowców w Łodzi, dzięki któremu miasto to doczekało się m. in. budowy linii kolejowej.

Księży Młyn: na co warto zwrócić uwagę?

Spacer po Księżym Młynie to wyjątkowa podróż w czasie, na którą z pewnością warto postawić. Dmą tej części miasta jest dawna fabryka, największa w całej Łodzi przędzalnia, oraz neorenesansowy pałac Karola Scheiblera, służący dziś jako siedziba Muzeum Kinematografii. Między przędzalnią a pałacem przemysłowca powstały domy dla robotników, zwane famułami. Dziś w wielu z nich mieszczą się nowoczesne mieszkania, dzięki czemu Księży Młyn wciąż pozostaje jedną z najważniejszych dzielnic w Łodzi. Na terenie tego robotniczego osiedla powstała też straż ogniowa oraz wciąż czynny szpital dla robotników, do dziś noszący imię Karola Jonschera, łódzkiego społecznika i lekarza.

Spacer po Księżym Młynie to wspaniała przygoda, bez której zwiedzanie Łodzi nie może się obejść. Kto odwiedzi tę niezwykłą część miasta, ten będzie mógł poczuć wyjątkowy klimat tego miasta oraz nacieszyć się widokiem wielu ciekawych budowli, do dziś mogących zrobić spore wrażenie na odwiedzających „Ziemię Obiecaną” turystach.