Systemy RFID – co trzeba o nich wiedzieć?

Ograniczanie dostępu do różnych stref w przedsiębiorstwie jest dziś czymś zupełnie oczywistym. Celem jest zminimalizowanie ryzyka np. wykradzenia danych wrażliwych czy tajemnic handlowych, ale też wykluczenie prawdopodobieństwa nieuprawnionego ingerowania w poszczególne procesy biznesowe – na przykład funkcjonowanie linii produkcyjnej. Nabiera to szczególnego znaczenia w dobie cyfryzacji i automatyzacji przemysłu. Jednym z najlepszych sposobów na kontrolowanie dostępu do poszczególnych sekcji przedsiębiorstwa są systemy RFID, którym bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Czym są systemy RFID?

RFID to technologia służąca identyfikacji, logowaniu oraz kontroli uprawnień użytkowników. Zetknął się z nią prawdopodobnie każdy, kto posiada kartę magnetyczną do biura, na siłownię i innych miejsc, w których stosuje się automatyczne systemy ograniczania dostępu.

Technologia RFID nie jest oczywiście żadną nowością, natomiast wciąż wielu przedsiębiorców nie do końca widzi dla niej zastosowanie w swoich organizacjach i nie zdaje sobie sprawy z możliwości, jakie oferuje integracja narzędzi RFID z systemami automatyki przemysłowej. Warto więc podkreślić, że jeśli priorytetem jest ochrona zasobów przedsiębiorstwa – w tym cyfrowych, to system RFID może być jednym z najlepszych wyborów. Jego wdrożenie powinno być naturalną inwestycją w bezpieczeństwo zakładu.

RFID pomaga chronić dane przetwarzane w przedsiębiorstwie

Podstawowym celem, dla którego coraz więcej przedsiębiorstw wdraża systemy RFID, jest potrzeba czy raczej konieczność zapewnienia wyższego poziomu ochrony danych – szczególnie osobowych oraz technologicznych. Ich utrata np. w wyniku kradzieży czy innego nieuprawnionego działania, może narazić przedsiębiorcę na poważne reperkusje, zarówno finansowe, jak i prawne oraz wizerunkowe.

System RFID zapewnia wysoki poziom ochrony danych przetwarzanych w przedsiębiorstwie, dając do nich dostęp wyłącznie uprawnionym pracownikom, których tożsamość może zostać łatwo zweryfikowana.

RFID stanowi podstawę ekosystemu bezpieczeństwa

Przedsiębiorstwa na całym świecie, w tym w Polsce, stają przed poważnym wyzwaniem: jak zabezpieczyć swoje zasoby przed nieuprawnionym dostępem? Celem jest nie tylko ochrona przed zagrożeniami cybernetycznymi, ale również fizycznymi, generowanymi przez samych pracowników.

Biorąc pod uwagę, że – statystycznie – aż 80 proc. przypadków wycieku danych stanowi konsekwencję wykradzenia haseł lub ich słabej jakości (w tym stosowania haseł domyślnych), a wysokość kar nałożonych na organizacje w Europie za naruszenie lub łamanie przepisów RODO wzrosła w ciągu roku o blisko 1,1 miliarda euro, należy podejść do tego zagadnienia bardzo odpowiedzialnie.

Kluczowe wyzwanie stanowi zbudowanie takiego ekosystemu bezpieczeństwa, który z jednej strony zapewni wysoki poziom ochrony danych i innych zasobów, a z drugiej nie będzie powodować dodatkowych uciążliwości dla pracowników. Pod tym względem systemy RFID są wręcz idealnym rozwiązaniem.

Komfortowy dostęp i nie tylko

Wdrożenie systemu RFID w przedsiębiorstwie przynosi szereg korzyści – i to nie tylko stricte związanych z bezpieczeństwem. Warto tutaj wspomnieć przede wszystkim o:

  • Ułatwieniu pracownikom dostępu do stref i urządzeń– dotyczy to oczywiście pracowników mających nadane odpowiednie uprawnienia;
  • Wzroście poziomu ochrony danych;
  • Wygodzie –systemy RFID działają w taki sposób, że praktycznie zwalniają pracowników z konieczności zapamiętywania długich, skomplikowanych haseł (dostęp odblokowuje się przy pomocy karty magnetycznej przyłożonej do czujnika);
  • Ułatwieniu wdrożenia podwójnej autoryzacji za pośrednictwem odcisku palca czy tokenu wysyłanego na telefon komórkowy;

Więcej o systemach RFID i ich zastosowaniu, przede wszystkim w przemyśle, przeczytasz w artykułach na stronie https://racontrols.pl/baza-wiedzy/.

Czym się kierować przy wyborze systemu RFID?

Najważniejszym kryterium jest to, czy dany system rzeczywiście pasuje do konkretnego zadania pod kątem funkcjonalności i poziomu ochrony, jaki zapewnia. Wiemy, że brzmi to ogólnikowo, natomiast faktem jest, iż systemy RFID zawsze należy ściśle dobierać do specyfiki środowiska, nie na odwrót.

W przypadku omawianych systemów istotne jest także to, aby były one zgodne z obowiązującymi przepisami prawa krajowego i europejskiego, jak również z polityką wewnętrzną danej organizacji.

Jak wdrożyć system RFID w przedsiębiorstwie?

Podstawową kwestią jest wybór odpowiedniego partnera, który będzie odpowiedzialny za kompleksowe wdrożenie systemu identyfikacji, logowania i przyznawania uprawnień w przedsiębiorstwie swojego klienta. Warto postawić tutaj na firmę, która rzeczywiście zajmie się całym procesem od A do Z, zadba o projekt, dobór poszczególnych komponentów systemu, a także instalację i uruchomienie.

Z takiej kompleksowej usługi mogą skorzystać klienci RAControls – czołowego dostawcy technologii z zakresu automatyki przemysłowej i systemów RFID, w tym sprawdzonych, niezawodnych czytników WAVE ID, które poza ograniczaniem dostępu umożliwiają również m.in. kontrolowanie czasu pracy. Z pełną ofertą RAControls zapoznasz się na stronie https://racontrols.pl/.