Jak sprawdzić działkę budowlaną przed zakupem?

Zakup działki budowlanej pod wymarzony dom dla całej rodziny jest skomplikowanym procesem wymagającym ostrożności. Przed zatwierdzeniem ostatecznej decyzji i dokonaniem zapłaty należy sprawdzić kilka kwestii, które pozwolą świadomie przemyśleć całą transakcję. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest czasem odpuszczenie sobie zakupu konkretnej działki i podjęcie ponownych poszukiwań niż wydawanie pieniędzy na działkę nie spełniającą oczekiwań.

Badania gruntu – geotechnika

Jedną z najważniejszych kwestii jakich warto dopilnować jeszcze przed rozpoczęciem rozmów dotyczących ceny oraz wszelkich innych formalności. Tutaj z pomocą przyjdzie geotechnika. Zakup działki budowlanej, na której ziemia jest bardzo wymagająca to późniejsza konieczność dokonania znacznie większej inwestycji w fundamenty nowego domu. Oczywiście nawet na trudnych gruntach można zbudować wymarzony dom, lecz z pewnością będzie to znacznie bardziej wymagający i jednocześnie kosztowny proces. Dlatego też jeśli ma się wybór i wpływ ewentualne zrezygnowanie z transakcji kupna działki to warto w pierwszej kolejności zlecić badania gruntu.

Poniesione koszty nie będą wyrzuceniem pieniędzy w błoto, gdyż w przypadku podjęcia decyzji o zakupie mogą stanowić jeden z etapów procesu załatwiania pozwolenia na budowę. Jeśli natomiast grunt okaże się nieciekawy to zainwestowane w badania pieniądze będą tylko niewielką częścią kwoty, jaką straciłoby się kupując konkretną ziemię. Oczywiście na trudnych gruntach nie jest od razu wymagane budownictwo inżynieryjne w dużej skali, lecz trzeba liczyć się z koniecznością wyboru najlepszych możliwych ekip i związanymi z tym wszystkim dodatkowymi kosztami.

Kwestie formalne związane z gruntem

Przed sfinalizowaniem całej transakcji i ostatecznym potwierdzeniem jej u notariusza warto wcześniej zapoznać się ze stanem prawnym dotyczącym tej konkretnej ziemi. Czasem zdarzają się bowiem sytuacje, że jeden z właścicieli widniejących w księdze wieczystej podejmuje się sprzedaży bez informowania innych właścicieli. Inną nieciekawą sytuacją może być sprzedaż działki obciążonej hipoteką bez poinformowania nowych właścicieli, którzy będą mieli z tego powodu problemy z uzyskaniem dla siebie kredytu hipotecznego na budowę. Wszelkie formalności oraz kwestie prawne należy więc szczegółowo omówić oraz ewentualnie wyjaśnić jeszcze przed ostateczną wizytą u notariusza.

Pozwoli to uchronić się przed ogromnymi trudnościami między innymi z uzyskaniem pozwolenia na budowę wymarzonego domu lub otrzymaniem pozytywnej decyzji kredytowej pomimo spełnienia wszystkich innych wymagań w banku Ostrożność pozwala wielokrotnie zaoszczędzić spore kwoty i nie wpaść w ogromne kłopoty wynikające z nieuwagi lub lekceważenia pewnych istotnych kwestii. Zarówno pomoc geotechnika wykonującego badania gruntowe, jak i osoby potrafiącej sprawdzić faktyczny stan prawny działki budowlanej jest nieoceniona już od momentu znalezienie wymarzonej działki.