Ile kosztuje profesjonalne projektowanie systemów pneumatycznych?

Projektowanie systemów pneumatycznych zawsze warto zlecać wyłącznie najlepszym specjalistom w branży. System wdrożony zgodnie ze sztuką i zaprojektowany ze zwróceniem odpowiedniej uwagi na wszelkie detale będzie działał zgodnie z założeniami przez wiele lat przy prawidłowej pielęgnacji i czynnościach konserwacyjnych. Ile kosztuje projektowanie instalacji sprężonego powietrza BOGE?

Projektowanie instalacji sprężonego powietrza BOGE – na co zwrócić uwagę?

Systemy pneumatyczne bywają bardzo rozbudowane i skomplikowane – całe instalacje mogą obejmować nawet kilkadziesiąt ściśle połączonych ze sobą urządzeń. Głównym elementem większości z nich jest oczywiście kompresor, czyli sprężarka, która spręża wybrany gaz oraz wymusza jego obieg w obranym kierunku. Urządzenie zasilane energią elektryczną przekształca energię mechaniczną na energię sprężonego powietrza. Można za jego pomocą napędzić i zasilić wiele urządzeń pneumatycznych, pojedynczych narzędzi, a nawet całe skomplikowane linie produkcyjne.

Kompresor można doposażyć w dodatkowe elementy, np. zbiornik buforowy oraz w uzdatniacze powietrza. Warto wyróżnić wśród nich osuszacze, które usuwają nadmiar wilgoci i filtry likwidujące zanieczyszczenia mechaniczne, w tym olej czy piasek. Regulatory odpowiadają za zmianę ciśnienia w układzie – mogą zmieniać jego wartości i dostosowywać ją do potrzeb odbiorników.

Kolejnym elementem jest rurociąg. To właśnie w nim płynie sprężone powietrze z kompresora do odbiorników. Ściśle połączone ze sobą rury powinny zachować pełną szczelność i mieć średnicę odpowiednią do wartości ciśnienia oraz ilości tłoczonego powietrza. Liczy się nawet ich materiał. Zawory pełnią z kolei funkcję sterowania przepływem powietrza. Można za ich pomocą mechanicznie zatrzymać, otworzyć lub zmienić natężenie przepływu.

Komu zlecić projektowanie systemów pneumatycznych BOGE?

Projektowanie instalacji sprężonego powietrza BOGE jest bardzo wymagającym procesem we współczesnym przemyśle, dlatego warto zlecić jego przeprowadzenie wyłącznie wyselekcjonowanym firmom z odpowiednim zapleczem i stażem na rynku. Zdecydowanie najważniejsza jest wiedza wstępnie wybranej firmy do współpracy – liczy się jej doświadczenie oraz jak największa liczba dotychczasowych realizacji.

Projektowanie systemów pneumatycznych BOGE obejmuje wybór prawidłowych urządzeń, ich mocy i wydajności w stosunku do rodzaju pracy, długości, materiału oraz średnicy rur, jak i liczby zaworów czy też regulatorów ciśnienia i wielu innych. Wszystkie poszczególne elementy mają duży wpływ na to, jak będzie działała instalacja, a także czy spełni wszelkie oczekiwania i potrzeby przedsiębiorcy oraz zasilanych odbiorników.

Bardzo istotne jest to, aby specjalista posiadał niezbędną wiedzę na temat budowy pneumatycznych i elektropneumatycznych układów sterowania. Powinien mieć najświeższe informacje na temat syntezy i wspólnego oddziaływania poszczególnych urządzeń. Dodatkowo istotna jest umiejętność wykonania precyzyjnej analizy instalacji metodami intuicyjną oraz algorytmiczną. Swoje referencje fachowiec powinien poprzeć wymaganymi certyfikatami.

Projektowanie systemów pneumatycznych BOGE – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W procesie projektowania instalacji sprężonego powietrza doszło w ostatnich latach do wielu zmian. Największe różnice dotyczą przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa. Dotychczas wdrażanie całych instalacji polegało na zwiększaniu ich wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru prądu i strat. Teraz jednak równie istotna jest także kwestia bezpieczeństwa konstrukcji. To wypadkowa przemyślanego projektu oraz zastosowanej liczby elementów składowych odpowiednio wysokiej jakości, jak i montażu. 

Precyzyjne dopasowanie poszczególnych komponentów gwarantuje obecnie pełne bezpieczeństwo użytkowania i przebywania w ich otoczeniu, co dotyczy operatorów oraz pracowników pobocznych. Co za tym idzie, z roku na rok zmniejsza się liczba niebezpiecznych wypadków przy udziale sprężonego medium.

Projekt instalacji – odpowiednie dopasowanie elementów to podstawa

Precyzyjne projektowanie systemów pneumatycznych BOGE to szerokie pojęcie, które łączy się również z odpowiednim montażem wszystkich urządzeń w jedną, spójną całość. Nawet najlepsze maszyny o wysokiej wydajności i niskich stratach nie będą w stanie rozwijać pełni swoich możliwości przy niedbałym montażu. Firma realizująca proces projektowania powinna wykonać dokładny pomiar wszystkich pomieszczeń, sprawdzić kilkukrotnie drogę sprężonego powietrza w zakresie kompresor-odbiornik, jak i obniżyć koszty jej wykonania.

Projektowanie instalacji sprężonego powietrza BOGE – koszty

Cena za projektowanie instalacji sprężonego powietrza BOGE jest uzależniona od wielu zmiennych, które mają wpływ na ostateczny koszt inwestycji. Liczy się poziom skomplikowania układu, w tym liczba urządzeń wchodzących w jego skład, jak również charakterystyka pracy przedsiębiorstwa oraz przewidywalny zakres działań. Bardzo istotne jest także doświadczenie firmy przeprowadzającej realizację projektu i jej renoma na rynku pneumatycznym.

Czy warto zapłacić nieco więcej za projektowanie systemów pneumatycznych BOGE w renomowanej placówce? Zdecydowanie tak – praca wykwalifikowanych fachowców z ogromną wiedzą na temat pneumatyki i elektropneumatyki będzie zgodna z wszelkimi normami oraz dyrektywami. Wartość inwestycji można także nieco obniżyć. W jaki sposób? Bardzo często firmy, które zajmują się zawodowo projektowaniem systemów pneumatycznych, mają w swojej ofercie np. czynności dodatkowe. Skorzystanie z nich może w efekcie obniżyć całościowy koszt danej instalacji.

Średni koszt projektu waha się w granicach od kilkuset złotych w przypadku niezbyt zaawansowanych technicznie systemów, nawet do kilku-kilkunastu tysięcy złotych. Na wyższą cenę muszą przygotować się przedsiębiorcy, którzy planują stworzenie szczególnie skomplikowanej instalacji.

Partnerem artykułu jest strona pneumatik.pl