Dzianiny polar i futerko – zalety i rodzaje zastosowań

Dzianina polarowa kojarzy się przede wszystkim z ciepłymi bluzami sportowymi czy do użytku codziennego. Materiały futerkowe z wierzchnimi okryciami na chłodniejsze pory roku. To jednak nie jedyne zastosowania polaru i futerka. Co jeszcze można z nich uszyć? Skorzystaj z naszych porad.

Poznaj zalety i wady dzianiny polarowej

Polar jest materiałem syntetycznym, wykonanym z poliestru, pochodzącego z przerobu ropy naftowej i węglowodorów. W zależności od przeznaczenia, dzianina polar może mieć domieszkę innych składników, takich jak elastan czy tkaniny membranowe, a także różną gramaturę, czyli grubość splotu. Dzianina polar ma wiele zalet. Przede wszystkim świetnie utrzymuje ciepło. Jest gładka, miła w dotyku i drażni skóry. Wolno namięka wodą, za to szybko schnie. Jest też dość wytrzymała i świetnie przepuszcza powietrze. Ma również wady, przede wszystkim naelektryzowanie i łatwopalność. O ile łatwość skupiania ładunków elektrycznych można znacznie ograniczyć, stosując odpowiednie płyny do płukania, to z podatnością na zapalenia trudno walczyć. Dlatego też lepiej nie ubierać bluz polarowych do różnych prac w warsztacie przy elektronarzędziach czy na halach produkcyjnych. Polar świetnie za to sprawdza się w krawiectwie ubrań codziennego użytku, w tym odzieży sportowej i roboczej, nadającej się do pracy w terenie, np. w rolnictwie, ogrodnictwie czy niektórych usługach. Jest też stosowany przy wyrobie tekstyliów do wyposażenia wnętrz.

Dzianina polar nie tylko na ciepłe bluzy

Dzianina polar występuje w rozmaitych kolorach i ma różną grubość. Utrzymuje ciepło i ma przyjemną dla skóry fakturę. To sprawia, że wykorzystywana jest w krawiectwie do szycia takich elementów odzieży i wyposażenia domu, jak:

 •     piżamy zimowe i ciepła bielizna;
 •     dresy i bluzy polarowe;
 •     kombinezony dziecięce;
 •     kamizelki;
 •     podpinki i podszewki do kurtek;
 •     ręczniki;
 •     prześcieradła;
 •     koce, nakrycia i kapy;
 •     czapki i szaliki;
 •     legowiska dla zwierząt domowych;
 •     warstwa ocieplająca do termicznej odzieży sportowej.

Zastosowania dzianiny futerkowej w krawiectwie

Dzianina futerkowa jest gładka i milutka w dotyku, a przy tym świetnie utrzymuje ciepło. Wygląda elegancko i jest bardzo wytrzymała, choć okrycia wierzchnie wymagają profesjonalnego czyszczenia w pralniach. W pracowniach krawieckich wykorzystywana jest głównie syntetyczna dzianina futerkowa, o różnej długości włosa i w rozmaitych kolorach. Z futerka o długości włosa powyżej 3 cm szyje się przede wszystkim kurtki, płaszcze, koce i narzuty. Grube futerko nadaje się tez na obszycie do kapturów i kołnierzy. Cieńsze futerka, o tzw. średniej bądź krótkiej długości włosa, świetnie sprawdzą się jako podpinka do zimowych kurtek i palt. W zależności od trendów w modzie, używane są też przy szyciu torebek i wyściółek do butów. Możesz z nich też uszyć pokrowce na pufy, nakrycia na fotele i wersalkę, a z mniejszych fragmentów materiałów, poszewki na salonowe poduszki. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup futerka na metry w jednym kolorze i uszycie różnych dodatków, które urozmaicą aranżację i sprawią, że pokój nabierze przytulnego charakteru. Futerkowa dzianina nadaje się na pokrowce na materace dziecięce i posłania dla psów.

Lubisz miękkie w dotyku futerko? Cenisz komfort cieplny w chłodniejsze dni? Polarowe i futerkowe ubrania na pewno Cię zachwycą.