Uncategorized

Ginekolog – kiedy należy wybrać się do tego lekarza, jakie badania wykonuje?

Ginekolog – kiedy należy wybrać się do tego lekarza, jakie badania wykonuje?

Ginekolog to niezwykle ważny specjalista. Odpowiada on za profilaktykę, diagnozę oraz leczenie chorób w układzie płciowym wśród kobiet. Jednocześnie jest on lekarzem, który prowadzi ciąże. Specjaliści podkreślają, że każda kobieta powinna odbywać profilaktyczną wizytę u ginekologa minimum raz na rok. Oto pakiet informacji na temat ginekologa. 

Co warto wiedzieć o ginekologu?

Ginekolog jest lekarzem, który prowadzi działania profilaktyczne i leczy choroby w żeńskich narządach płciowych. Specjaliści z tej dziedziny sprawują także opiekę nad kobietami w ciąży oraz podczas połogu. Lekarz ten zajmuje się zdrowiem kobiet bez względu na wiek. Oznacza to, że do ginekologa mogą udawać się zarówno małe dziewczynki jak i dojrzałe kobiety. Ginekolog posiada wszechstronną wiedzę nie tylko na temat chorób płciowych, które pojawiają się wśród kobiet, ale również odnośnie położnictwa.

Wskazania do wizyty u ginekologa

Do ginekologa należy udawać się na wizytę kontrolną minimum raz na 12 miesięcy. Ponadto, ważne wskazania do odbycia wizyty u tego specjalisty to:

 • bolesne, obfite miesiączki,
 • ból w okolicach podbrzusza,
 • nieregularność cyklu miesiączkowego,
 • plamienia międzymiesiączkowe,
 • ból piersi,
 • pieczenie i ból w okolicach pochwy,
 • trudności z zajściem w ciążę,
 • problem nietrzymania moczu,
 • zbyt szybkie wystąpienie miesiączki (przed ukończeniem 11. roku życia),
 • brak miesiączki,
 • objawy wskazujące na ciążę,
 • chęć zastosowania antykoncepcji hormonalnej,
 • problem suchości pochwy,
 • odczuwanie bólu podczas stosunku płciowego.

Do ginekologa powinny także wybrać się młode kobiety, które w najbliższym czasie planują rozpocząć regularne współżycie seksualne. W trakcie takiej wizyty ginekolog udziela wszystkich najważniejszych informacji odnośnie uprawiania seksu oraz pomoże w wybraniu najlepszej metody antykoncepcji.

Kiedy należy wybrać się na pierwszą wizytę u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa wywołuje u młodej, niedoświadczonej kobiety sporo stresu oraz obaw. Zazwyczaj nastolatki odciągają jak mogą najpóźniej tę wizytę, gdyż jest to dla nich wyjątkowo krępujące. Nikt przecież nie lubi rozbierać się przed całkowicie obcą. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że odkładanie wizyty u ginekologa nie jest dobrym rozwiązaniem. Ginekolodzy podkreślają, że pierwsza wizyta u tego specjalisty powinna odbyć się u każdej młodej kobiety zaraz po wystąpieniu pierwszej miesiączki, zaś najpóźniej przed rozpoczęciem współżycia seksualnego. 

W trakcie takiej wizyty lekarz może zweryfikować, czy układ rozrodczy u młodej kobiety rozwija się w sposób prawidłowy oraz jak prezentuje się ogólny stan zdrowia poszczególnych narządów płciowych. Czy do ginekologa można pójść z rodzicem? Tak, jeżeli nastolatka nie ukończyła jeszcze 16. roku życia. W czasie wizyty może być również obecny opiekun prawny. Z kolei, gdy dziewczyna jest w wieku 16-18 lat, na wizytę u ginekologa może pójść sama, jednak musi dostarczyć ginekologowi stosowną zgodę na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych badań.

Jakie badania wykonuje ginekolog?

Zanim ginekolog przeprowadzi badanie, w pierwszej kolejności przeprowadza z przybyłą pacjentką wywiad. Pyta m.in. o termin pierwszej miesiączki oraz o jej doświadczenia w sferze seksualnej. Specjalista będzie chciał również dowiedzieć się, czy pacjentka zmaga się obecnie z jakąś chorobą weneryczną oraz czy stosuje antykoncepcję. Podstawowe badanie ginekologiczne wykonuje się w gabinecie na fotelu. Lekarz pobiera też cytologię do przebadania. Do jej wykonania potrzebny jest metalowy wziernik (może on też być wyprodukowany z plastiku).

Wziernik wyglądem przypomina nieco kaczy dziób. Ginekolog umieszcza wziernik w sposób bardzo delikatny w pochwie, następnie go zwiera, aby obejrzeć dokładnie wszystkie części pochwy. Podczas tego badania pobierany jest właśnie materiał, dzięki któremu można przeprowadzić badanie cytologiczne. Podczas trwania wizyty u ginekologa lekarz może również wykonać USG dopochwowe, z kolei jeżeli kobieta spodziewa się dziecka wykonuje USG brzucha. Specjalista może również przeprowadzić badanie prenatalne, m.in. amniopunkcję lub biopsję kosmówki.

 

Post Comment