Uncategorized

Co to jest hiperspermia?

Co to jest hiperspermia?

Hiperspermia to dolegliwość, która polega na tym, że podczas jednego wytrysku z cewki moczowej wydobywa się zdecydowanie zbyt duża liczba nasienia. Mimo tego, iż objętość ejakulatu jest znacznie większa, to liczba plemników pozostaje niezmienna. Stan hiperspermii może spowodować, że mężczyzna będzie miał spore trudności z zapłodnieniem. Istnieje kilka podstawowych przyczyn wywołujących stan hiperspermii. Najczęściej jest ona uwarunkowana bardzo długą wstrzemięźliwością seksualną. 

Co to jest sperma?

Sperma to płyn, który wydziela się poprzez cewkę moczową. Za jej produkcję odpowiadają jądra, pęcherzyki nasienne oraz gruczoł krokowy. W tym płynie znajdują się męskie gamety, które są niezbędne do tego, by doszło do zapłodnienia żeńskiej komórki jajowej. Na skład chemiczny, ilość oraz jakość spermy wpływa cała masa czynników. Z kolei kondycja spermy ma ogromny wpływ na ogólną płodność mężczyzny. Jedną z dolegliwości, która dotyka coraz częściej mężczyzn, jest hiperspermia. Polega to na znacznym zwiększeniu objętości spermy, co może mieć wpływ na obniżenie płodności mężczyzny.

Na czym dokładnie polega hiperspermia?

Hiperspermia polega na tym, że w trakcie jednego wytrysku wydobywa się z cewki moczowej zbyt duża ilość nasienia. Taki stan diagnozuje się wtedy, gdy jedna porcja spermy ma objętość przekraczającą 6 mililitrów. Zwiększenie wydzieliny produkowanej przez jądra, gruczoł krokowy oraz pęcherzyki nasienne nie jest jednak równoznaczne ze wzrostem liczby plemników. Najpoważniejsza przyczyna wystąpienia hiperspermii to bardzo długa wstrzemięźliwość seksualna, która była poprzedzona systematycznym współżyciem.

Istnieją także inne przyczyny wystąpienia tego stanu, np. zbyt duża aktywność wydzielnicza pęcherzyków nasiennych czy zapalenie prostaty (gruczołu krokowego). Gruczoł krokowy, czyli prostata, to mały narząd w męskim układzie rozrodczym, który zlokalizowany jest pod pęcherzem moczowym. Odpowiada on między innymi za produkowanie wydzieliny, która jest nośnikiem plemników. Wykazuje się ona białą barwą oraz ma charakterystyczny zapach oraz kwasowy odczyn. Warto wiedzieć, że zapalenie gruczołu krokowego jest schorzeniem, które może dotknąć mężczyznę w każdym wieku. Jest to dolegliwość diagnozowana dosyć często. Wywołują ją zarówno bakterie jak i wirusy. Zapalenie gruczołu krokowego objawia się nie tylko hiperspermią, ale również dolegliwościami bólowymi w trakcie wytrysku, bólem w podbrzuszu a także ogólnymi zaburzeniami wzwodu.

Z kolei pęcherzyki nasienne to narząd, który zlokalizowany jest niedaleko pęcherza moczowego. Odpowiadają one za produkowanie najważniejszych składników spermy, czyli enzymów, prostaglandyn, białek oraz fruktozy. Produkują aż 70% całej objętości ejakulatu. Gdy pęcherzyki nasienne stają się nadaktywne, to również może spowodować wystąpienie stanu hiperspermii. 

Hiperspermia a wpływ na męską płodność

Niestety, hiperspermia może mieć spory wpływ na płodność wśród mężczyzn. Jest to spowodowane tym, iż wzrost objętości ejakulatu nie powoduje jednoczesnego wzrostu liczby plemników na 1 mililitr spermy. Oznacza to, że liczba plemników staje się mniejsza w porównaniu z ogólną objętością ejakulatu. Koncentracja plemników w przeliczeniu na 1 mililitr spermy to według specjalistów jeden z najważniejszych wskaźników, który mówi o tym, czy mężczyzna jest odpowiednio płodny, czy występują jakieś problemy w tej sferze.

Oznacza to, że hiperspermia oraz mała liczba plemników w porównaniu z całościową objętością nasienia może powodować wystąpienie problemów z zapłodnieniem. Jeżeli po minimum 12 miesiącach usilnych starań zajścia w ciążę para w dalszym ciągu nie odniesie sukcesu, powinna jak najszybciej udać się do kliniki leczenia niepłodności w celu zdiagnozowania zaistniałego problemu. Badania powinny być przeprowadzone zarówno u mężczyzny jak i kobiety. Do najpopularniejszych badań diagnozujących niepłodność zalicza się badanie ultrasonograficzne jąder (USG), najądrzy oraz powrózków nasiennych, biopsję jądra a także seminogram.

 

Post Comment